Saç Dökülmesinin Sebepleri Ve Rehabilitasyonu

Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Saç Dökülmesi Nedenleri ve Medikal Tedavileri kategorisinde Moderatör  tarafından oluşturulan Saç Dökülmesinin Sebepleri Ve Rehabilitasyonu başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 260 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Saç Dökülmesi Nedenleri ve Medikal Tedavileri
Konu Başlığı Saç Dökülmesinin Sebepleri Ve Rehabilitasyonu
Konbuyu başlatan Moderatör 
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Moderatör

Moderatör 

Moderatör
Üye
30 Ara 2021
Konular
6
14
4
3
Saçlarımız bir hayli sebebe bağlı olarak dökülürler.

Ehemmiyetli olan dökülen saçlarımızın hangi sebepten dolayı döküldüklerini bulabilmektir. Klasik bir insanda günlük 200 tele kadar dökülen saçlar klasik olarak kabul edilir ve kaygılanmanız gereken bir vaziyet olmadığını gösterir. Öncelikle saçın yapısını nasıl oluştuğunu, nasıl geliştiğini ve neden döküldüğünü açıklayalım.

İnsan saçı, 3 fazda döngüsünü tamamlar ve dökülür. Bu fazlardan ilki, Sihrime Fazı Anagen, bu evrede saç ayda takribî olarak 1 cm uzar ve fazın büyük bir kısmını oluşturan bölümdür.Genel olarak 2-8 sene arası sürer.Bu fazdan sonra saç Degredasyon Fazı Katagen dediğimiz faza geçer.Bu düzeyde saç kökleri kendini dinlenme düzeyine hazırlar ve takribî olarak 20 gün sürer.Ve saç, döngüsünü Dinlenme Fazı Telogen ile bitirir.Bu yarıyılda saç kökü 3-4 ay süresince dinlenir ve kökünden ayrılarak dökülür.Yerine ise yeni bir saç gelerek saç döngüsü başa döner. Kısaca saçlarımızın işleyiş stili budur. Her şeyin bir ömrü olduğu gibi saçlarımızın da bir ömrü vardır ve ömrünü tamamlayan saçlar dökülerek yerlerini yeni saçlara vazgeçer. Ancak; rastgele bir sebepten dolayı saçlarımız fazla bir biçimde dökülür ve kellik dediğimiz problem ortaya çıkar. Hangi sebepten dolayı fazla dökülmenin olduğunu bulup, rehabilitasyonu ona göre yapmalıyız.

Gelelim saç dökülmesinin sebeplerine;

1-Stres Sebepli Saç Dökülmesi Stres sebepli dökülmede saçın sihrime safhasında ki kalış süresi düşerken, dinlenme safhasında ki süresi çoğalır bu da saçlarımızın dökülmesine neden olur.Bunun yanında bir de saç dökülmesi olan bir insanın bunu bir mesele haline getirip dökülmeyi çoğaldırması da mümkündür.Stres tam hastalıklarda olduğu gibi saçta da ehemmiyetli bir rol oynuyor.

2-Kullanılan İlaçlar Suratından Dökülen Saçlar Bunların başında tabi ki de kemoterapi geliyor.Bunun yanı gizeme doğum hakimiyet hapları,iltihaplı sivilce ilaçları, anabolik steroidlerde saç dökülmesine neden olabilmekteler.Uyuşturuculardan bahsetmeye gerek yok sanırım.

3-Beslenme A vitamini ve demir noksanlığı en büyük dökülme nedenleridir.Onun dışında yeterli ve balanslı beslenmekte saç için ehemmiyetlidir.

4-Travma Ağır travmaların saçı ani bir biçimde dökebildiği tespit edilmiştir.

5-Hamilelik Bazı hamile olan hastaların saçları östrojen dalgalanmaları suratından dökülebilir.Östrojen seviyeleri olağana geldiği zaman kendiliğinden düzelir.

6-Erkek Tipi Saç Dökülmesi Şimdiye kadar yazılan sebeplerin hepsinin rehabilitasyonu ya o vaziyetin ortadan kalkmasıyla ya da kısa süreli besin veya ilaç desteğiyle önlenebilecek nedenlerdir.Fakat, günümüzün belki de en büyük meselelerinden birisidir erkek tipi saç dökülmesi, insanın psikolojisini negatif bir biçimde tesirler ve sosyal hayatını sınırlar.Uzun süreli ve sabır gerektiren bir rehabilitasyonu vardır.
Erkek tipi saç dökülmesi kendini saçlarda incelme ve şakaklarda açılmayla gösterir ve ihtiyat alınmazsa kellik kaçınılmaz sondur. Erkek tipi saç dökülmesi genel anlamda testosteron denilen erkeklik hormonuna 5 Alfa Redüktaz enzimi aracılığıyla 2 Hidrojen atomu bağlanıp, DihidrotestosteronDHT dönüşmesi neticeyi alana gelir.Akla hemen şu sual gelebilir, “madem nedeni bu, neden her erkeğin saçları dökülmüyor?” işte burada devreye genetik giriyor, saç kökleri androjenlere karşı ne kadar duyarlı olursa dökülme de o şiddette oluyor.Mesela yan ve arkadaki saçlarımız hiç dökülmez bunun sebebi o kısımda ki saç foliküllerinin androjenlere karşı dayanıklı ve etkilenmemesinden kaynaklanır.İşte saçları dökülmeyen insanlarında üstte ki saçlarında ki folikülleri androjenlere karşı dayanıklıdır. İhtiyarladıkça saçlarımızın dökülmesi ise hücrelerimizin, hücre çeperlerinin incelmesi ve buna müteakip reseptörlere bağlanan androjenlerin saç foliküllerini yıkım etmesiyle dökülme ilerleyen yaşlarda daha da çoğalarak devam eder. Erkek tipi saç dökülmesinde saçı en çok döken DHT hormonudur, bunun yanında testosteron ve bazı androjenlerde saç dökülmesinde aktif rol oynar.

Erkek Tipi Saç Dökülmesinde Yanlış Öğrenilenler - Sarımsaktır, yılan yağıdır, badem yağıdır,zeytinyağıdır ve bilimum yağ ve ilginç maddeler bunların başında gelir.Evet sarımsağın ve üstte yazılan yağların faydası vardır, saçı besler dökülmeyi bir ölçü eksiltebilir fakat bunların kullanılışı hem güçtür, hem de istenilen netice hiçbir zaman alınamayacaktır.

- Onun dışında en büyük kusurlardan biri, kafayı kazıtmak ya da olabildiğince kısa kestirmek. Bu da öğrenilen en büyük yanlışlardan biridir. Kafayı kazıtmanın saç dökülmesine hiçbir tesiri yoktur. Saç dökülmesi eksilmiş gibi durur fakat saç kısa olduğundan dolayı zati dökülen saçları göremezsiniz ve bu da saç dökülmem eksildi demenize neden olur.Bu hataya düşmeyin, boşu boşuna saçlarınızı kısacık kestirmeyin. - Jöle, saç spreyi, wax ve değişik saç mahsullere saça hasar verir.Kesinlikle böyle bir vaziyet yoktur, bunlar yalnızca saça biçim vermek için kullanılır ve saç dökülmesinin nedeni yukarıyada da yazıldığı üzere köklerden kaynaklanmaktadır. - Kullanılan şampuanlar saç dökülmesini durdurur.En büyük kusurlardan biri de budur, kafanızda yalnızca birkaç dakika duran şampuan dökülmenizi asla durdurmaz.Dökülmeyi durdurucu şampuan reklamlarından hemen uzaklaşın, şampuanlar yalnızca dökülmeyi durdurmaya takviyeci olur, tek başlarına dökülmeyi durdurmaları şu an için olanaksızdır.Paranızı bu gibi reklamlar yapan insanlara sakın ola kaptırmayın.

Erkek Tipi Saç Dökülmesinin Rehabilitasyonu

Öncelikle bazı şeyleri çok iyi öğrenmek gerekir, bunların başında erkek tipi dökülmenin rehabilitasyonunun uzun ve meşakatli oluşudur.
Birkaç ayda netice beklemeyin, hüsrana uğrarsınız. Onun dışında erkek tipi saç dökülmesi rehabilitasyonu ömür boyu süren bir rehabilitasyondur, kullandığınız ilaçları vazgeçtiğiniz de daha önceki halinize geri dönersiniz.
Usunuza şu sual gelebilir, teknolojide çığır açılan bir devirde yapay kalplerin, uzuv nakillerinin, genetik kopyalardan oluşturulan hayvanların olduğu bir yarıyılda nasıl oluyor da bunun takati bulunamıyor. Tek geçerli nedeni tabi ki de saç sektörünün milyarlarca dolarlık bir sektör olmasıdır, yapılan çalışmalara ilaç şirketleri bir biçimde taş koyuyor ya da yavaşlatıyorlar. Fakat umudunuzu kaybetmeyin yakın gelecekte saç dökülmesi tamamen ortadan kalkacaktır.Histogen, Replicel gibi işletmeler bunun çözümü için çok para döktüler ve neticeleri yakın gelecekte karşımıza çıkacaktır.Onun dışında Japon ve Koreliler bu işe el attılar, onları da dünya büyük umutlarla bekliyorlar. Bu kadar bilgiden sonra gelelim saç dökülmesinin bilimsel olarak ispatlanmış rehabilitasyonlarına. Şu an günümüzde FDAAmerikan İlaç ve Besin Dairesi tarafından onaylanmış 2 madde vardır. Bunlar Finasteride ve Minoksidildir. Finasteride
FDA tarafından onaylanan iki maddeden biridir. Çalışma mekanizması ise, 5 Alfa Redüktaz enzimini inhibe edip Testosteronun DHT’ye dönüşmesini yasaklıyor, bu da saçı en fazla döken hormonu eksilterek saç dökülmesini yasaklamak anlamına geliyor. FDA tarafından önerilen doz 1mg, bu da takribî olarak DHT seviyesini %65 kadar düşürüyor.
Finasteride ile aynı tesiri gösteren fakat FDA tarafından henüz saç dökülmesi mevzusunda onay almamış bir başka ilaç ise, Dutasteride’’dir. Aynı mekanizmaya sahip 0,5 mg Dutasteride DHT seviyesini takribî olarak %90 seviyesinde düşürür. Finasteride tesirini takribî olarak 1 senenin ardından göstermeye başlar.
Minoksidil FDA tarafından onaylanan
2. madde ise minoksidildir.Nasıl saç çıkarttığı hali hazırda öğrenilmemekte olup, saç köklerinde ki kılcallanmayı çoğaldırıp kan akışını süratlendirerek saçları yine çıkarttığı varsayım edilmektedir. Genel olarak başta saçları döküp daha sonra tesirini gösterir.Maksimum tesirini 1 sene ortamında gösterir.

Türkiye’de Minoxil ismi altında %5 ve %2’lik formları vardır.Erkekler için %5 önerilir. Kan akışını süratlendirdiğinden dolayı en çok görülen yan tesiri baş sızısıdır, onun dışında kaşıntı ve kızarıklıkta görülen yan tesirlerinden kimileridir. Minoxidilin kasvetlerinden birisi de zamanla tesirini kaybetmesidir. Finasteride ve minoksidil evveli ve sonrası için alttaki linkte resimleri araştırabilirsiniz.
Propecia Rogaine Finasteride Results Before and After Photos | Bernstein Medical Bunlar dışında yan destek mahsulleri ve henüz onay almamış fakat pozitif tesirleri bir hayli defa kanıtlanmış ilaçlarda vardır.Onlara da kısaca göz atalım.
Ketokonazol Ketokonazol androjen reseptör antagonisti bir maddedir ve saç köklerinin androjenden dolayı sefil olmasını eksiltir, bunun yanında kepeğe ve mantar yaradılışına da izin vermez. Saç dökülmesi rehabilitasyonunda şampuan olarak sunulan formlar kullanılır.

Türkiye’de Nizoral ve Konazol ismi altında satılıyor. Biotin Günlük 5 mg destek olarak alınması saçların kalınlaşmasını ve daha gür gözükmesini sağlar. Takribî olarak 3 ay gibi tesirini gösterir.

Saw Palmetto Henüz onay almamış olsa da fda tarafından, dht inhibe eden bir maddedir. Artık çoğu saç mahsulünde bu maddeyi göreöğrenirsiniz.

Spironolakton Anti androjen olması nedeniyle saç dökülmesini yasakladığı tespit edilmiştir. Oral kullanımı çok tehlikelidir. Tretinoin Bir” a” vitamini türevidir. Minoksidil ile beraber kullanılması minoksidilin emilimini daha çok çoğaldırır.

Dermaroller Saçlı tene uygulandığında, o bölgede ki kılcallaşmayı çoğaldırdığı ve minoksidil ile beraber kullanıldığında minoksidilin tesirini kat kat çoğaldırdığı görülmüştür. Lazer Tarağı Saç dökülmesini durdurduğu ve saç niteliğini çoğaldırdığı öğreniliyor. Saç Mezoterapisi Yeniden minoksidil ile aynı biçimde tesir eden başka bir uygulama.

RU58841 Henüz Türkiye’de bulunmayan bir madde yalnız saç dökülmesi üzerine çok tesirli olduğu söyleniyor. Onun dışında Bepanthen, Evigen, Bemiks ampullerini kırıp haftada birkaç defa saça devam et saç dökülmesini yavaşlatmakta.
 
Üst Alt